петак, 26. мај 2023.

Корупција

 

Реч, термин корупција је латинског порекла и значи "поквареност", "кварење". 

Кривични законик инкриминише корупцију кроз корпус кривичних дела против службене дужности и против привреде – примање и давање мита, трговина утицајем, злоупотреба службеног положаја, превара у служби, проневера, злоупотреба положаја одговорног лица, злоупотреба у вези са јавним набавкама, злоупотреба у поступку приватизације и закључивање рестриктивних споразума.



Облици корупције су различити и она најчешће обухвата активно и пасивно подмићивање (примање и давање мита) и трговину утицајем.

Иако је сваки вид корупције опасан по људско друштво јер га осиромашује и снижава квалитет јавних услуга ипак се према степену друштвене опасности разликују три вида корупције:

1. "Бела корупција";

2."Сива корупција"

3."Црна корупција".

– Бела корупција је у народу познатија и као непотизам, што значи давање одређених привилегија по рођачкој, кумовској, земљачкој или сличној линији. Може да представља ситно давање предности, а може да буде и основ за много крупније злоупотребе државних позиција и трошење средстава из буџета, привилеговање читавих фирми и предузећа у поступцима јавних набавки, злоупотреба са тендерским документима – наводи др Антоновић, који је недавно о овој теми говорио на саветовању кривичара на Златибору.

Сива корупција је међусобно зависан однос по принципу „услуга за услугу”. Уместо класичне наплате одређене услуге, код сиве корупције се незаконита услуга не наплаћује новцем, већ се захтева друга незаконита услуга. Тако се ствара читав ланац недопуштених радњи.

– Црна корупција је пружање услуге за новчану надокнаду, дакле за мито. Даје се ономе ко ужива друштвену, политичку или неку другу фактичку моћ да учини оно што би иначе морао или оно што не би смео, али такође и да не учини оно што би морао. Ова корупција у класичном смислу је најраспрострањенија и представља један од кључних извора незаконитог новца стеченог из коруптивне радње  (Извор" дневни лист Политика, https://www.politika.rs/scc/clanak/511718/Bela-siva-i-crna-korupcija ).

Услови који потпомажу развоју корупције иако сами по себи нису или не морају бити корупција веће је само олакшавају су:

1. Непотизам - давање предности рођацима, протекција, на пример запошљавање рођака;

2.Кронизам - давање предности пријатељима или ортацима, на пример давање ("намештање") послова пријатељу;

3.Сукоб интереса- када исто лице врши две или више повезаних функција, на пример члан је управног одбора неког предузеће и министа који том истом предузећу може да одобри неке повластице.

4.Нетранспарентност- одсуство јавности рада органа јавне управе.


                                    Институције за борбу против корупције


Корупција је препозната на међународном нивоу. Тако су Уједињене нације  почетком 21 века основале групу држава за борбу против корупције ГРЕКО и донеле низ докумената за  препознавање и сузбијање корупције.

Почетком 21 века Србија је била једна од најкорумпиранијих држава на свету док сада , због низа озбиљних мера које су предузете, спада у ред држава са средње развијеном корупцијом (извор: Политика https://www.politika.rs/scc/clanak/511718/Bela-siva-i-crna-korupcija) .

У Републи Србији против корупције се бори:

1.Правосуђе (судови, тужилаштво, специјализовано тужилаштво и полиција);

2.Агенција за спречавање корупције која се бори да путем превентивних активности спречи појаву корупције сузбијањем сукоба интереса, непотизма,кронизма и вођењем регистра имовине јавних функционера и с њима повезаних лица;

3.Повереник за информацију од јавног значаја који има улогу да повећа јавност рада органа власти .

И поред свих наведених мера сматра се да је корупција и даље широко распрострањена.  За коруптивна кривична дела против привреде и службене дужности, Виши суду Београду је у току 2020. године у десет предмета изрекао затворску казну, док је у 34 случаја дошло до ослобађајуће пресуде. За злоупотребу службене дужности донето је шест осуђујућих, од којих су пет са казном затвора, и 33 ослобађајуће пресуде. За примање мита изречено је пет затворских казни, док су за давање мита донете три ослобађајуће пресуде, наводи др Антоновић. (Извор,Политика ,приступљено мај 2023)


Питања и задаци

1.Шта је корупција (значење) и која кривична дела она обухвата?

2.Који су видови корупције?

3.Које су врсте корупције према друштвеној опасности?

4.Које институције се боре против корупције?

5.Шта је "непотизам" а шта "кронизам"?

6.Која се институција бори против нетранспарентности као услова за појаву корупције ?

Нема коментара:

Постави коментар