- Аутономија је реч грчког порекла која означава самосталност у доношењу закона. То је самоуправа у ширем схватању те речи, а у филозофијској терминологији способност да се буде законодаван односно самосталан. У политичком значењу аутономија је самосталност без независности!
- Аутономија се јавља у више облика:
1. Територијална аутономија;
2. Културна аутономија;
3.Функционална аутономија.
1. Територијална аутономија у Републици Србији се стварају у Аутономној Покрајини Војводини и Аутономној Покрајини Косово и Метохија. АП Косово и Метохија, ужива статус суштинске аутономије.Ако је суштинска односно супстанцијална аутономија блиска независност по обиму надлежности, она у погледу статуса не нарушава јединствени карактер држава, односно Републике Србије. У теорији али и у пракси има много територија које користе територијалну аутономију али оне по свом садржају могу бити различите; од "уске" аутономије која је врло блиска потпуној потчињености, преко широке аутономије какву у Србији има покрајина Војводина, до суштинске аутономије. Какав и колики обим аутономије има једна област зависи од етничких, политичких, економских и других специфичности те државе. Оно што је, међутим, заједничко за сваки вид територијалне аутономије је да се она односи на део државе.
2. Културна аутономија, за разлику од територијалне није ограничена унутрашњим простором осим границама те државе. У Републици Србији културну аутономију уживају националне мањине како би очували свој идентитет. Она се остварује кроз Савете националних мањина који се потом старају о образовању, култури, информисању, обележавању насељених места, где је значајно присуство припадника неке мањине.
3. Функционална аутономија.
Функционална аутономија се остварује у установи здравствене и социјалне заштите и установама образовања. Најпознатији вид ове аутономије је онај који имају Универзитет
Овај вид аутономије се остварује кроз самосталан избор својих органа управљања и руковођења, слободу уређења своје делатности и права на прикупљање и коришћење сопствених прихода.
Поред ових видова аутономије историја познаје и тзв. персоналну аутономију али је она данас врло ретка мада поједине заједнице траже његову обнову!
Види више
хттп:
//ввв.уставни.суд.рс/паге/виев/139-100028/устав-републике-србије Задатак; ученици да прочитају , пронађу и изложе што више података о персоналној аутономији .
Питања
1. Шта је аутономијa?
2. Које врсте аутономије постоје ?
3. Објасни територијалну аутономију?
4. Објасни културну аутономију ?
5. Објасни функционалну аутономију ?
Проф. Александар Лазић
Средња школа "Жикица Дамњановић"
Нема коментара:
Постави коментар